Ischias

Ischias (sciatica, lumbago, ústřel neboli lidově „houser“)

Ischias

Ischias (sciatica, lumbago, ústřel neboli lidově „houser“) označuje bolest zad způsobenou podrážděním nebo útlakem sedacího nervu (nervus ischadicus). Projevuje se úpornou bolestí v dolní části zad a končetiny, a to i v noci. Bolest obvykle postihuje pouze jednu končetinu a může se zhoršit při prudkém pohybu, dlouhodobém sezení, ale také např. při kašli nebo kýchání. Končetina se může v některých případech stát méně citlivou, slabší, případně v ní můžete pociťovat mravenčení. Ischias a jeho příznaky se objevují náhle, přetrvává-li však bolest několik týdnů, je nezbytná lékařská intervence.

Léčba bolesti zad

Na našich specializovaných pracovištích EuroPainClinics poskytujeme miniinvazivní a endoskopické výkony, které vám mohou přinést účinnou úlevu od bolesti. O možnosti léčby se můžete kdykoliv informovat prostřednictvím bezplatné služby E-konzultace. Jedná se o on-line dotazník, na jehož základě probíhá předběžné lékařské posouzení vhodnosti léčby ještě před návštěvou ambulance, čímž výrazně šetříme váš čas i náklady a zrychlujeme stanovení léčebného plánu.

Zdravotní péče je hrazena pojišťovnami, aktuální přehled pro jednotlivá pracoviště naleznete na stránce Informace o zdravotních pojišťovnách

Koho může ischias postihnout?

Většina osob, které postihne ischias, je ve věkové kategorii od 30 do 50 let. Je také vyšší pravděpodobnost, že tento problém vznikne během těhotenství u žen kvůli tlaku na sedací nerv z vyvíjející se dělohy. Mezi další příčiny patří vyhřezlá ploténka a degenerativní artritida páteře.

Ischias – příčiny bolesti

Nejběžnější příčinou ischiasu je vyhřezlá ploténka neboli disk. Disky fungují jako „polštáře“ mezi obratli páteře a jejich funkcí je tlumit nárazy mezi jednotlivými obratli. S přibývajícím věkem slábnou a stávají se zranitelnějšími. Rosolovité jádro disku se tlačí přes vnější chrupavčitý prstenec směrem ven a tlačí na kořeny sedacího nervu. Přibližně 1 z 50 lidí postihne výhřez ploténky v určitém okamžiku života. Až čtvrtina z nich pak může mít příznaky, které trvají déle než 6 týdnů. Rovněž i přirozené opotřebení obratlů může vést k zúžení míchy. Toto zúžení, nazývané spinální stenóza, může vyvíjet tlak na kořeny sedacího nervu. Spinální stenóza je nejčastější u osob nad 60 let věku.

Mezi další příčiny patří např. svalová křeč, dlouhé sezení v nepohodlné pozici, vzácně osteoartritida u starších osob, zánět některých svalů (např. m. piriformis) nebo vznik vazivových srůstů (epidurální fibróza) v epidurálním prostoru.

Jak se bolest ischiasu projevuje?

  • Zánět sedacího nervu vyvolává pichlavou bolest vyzařující přes hýždě do dolní končetiny až po prsty na nohou
  • Mravenčení, ochabnutí svalů dolní končetiny až necitlivost
  • Zhoršuje se při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení, při kašli
  • Často se projevuje úporná bolest v dolní části zad a končetiny, a to i v noci

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopické výkony

Prevence ischiasu

Přesto, že jste již jednou ischias prodělali, není vyloučeno, že se objeví znovu. Vždy však můžete podniknout kroky k výraznému snížení pravděpodobnosti návratu:

  • Pravidelně cvičte
  • Dbejte na správné držení těla
  • Zvedání těžkých předmětů provádějte s pokrčenými koleny
  • Myslete také na výběr vhodné matrace na spaní a vhodné pracovní židle, zejména máte-li sedavé povolání (dlouhodobé sezení je nejčastější příčinou výhřezu ploténky)

Tyto kroky vám mohou pomoci vyhnout se problémům, které mohou vést k bolesti zad v důsledku poškození sedacího nervu.

Léčba ischiasu

sedaci nerv obrazek

Pokud vás již ischias postihne, při počáteční bolesti si můžete rychle pomoci také sami přímo doma. Účinné může být přikládání teplých či studených obkladů, přibližně na 20 minut každé dvě hodiny. Vyzkoušejte, která verze (teplý obklad či vyhřívací podložka, nebo studený obklad) vám poskytuje větší úlevu, případně zkuste mezi nimi střídat. 

Krátkodobou úlevu vám mohou poskytnout také přípravky proti bolesti ve volném prodeji (např. nesteroidní protizánětlivé léky nebo léky na snížení svalového napětí). Jejich užití však vždy konzultujte s lékárníkem.

Pokud bolest neustává, neváhejte s návštěvou vašeho praktického, případně odborného lékaře, který rozhodne o další vhodné léčbě. V závažnějších případech pak může lékař doporučit aplikaci léčiva (epidurální injekce kortikosteroidu) k snížení zánětu do oblasti okolo sedacího nervu a úlevě od akutní bolesti. Pokud je ischias způsoben hernií disku (výhřezem ploténky) a po čtyřech až šesti týdnech stále způsobuje silnou bolest, přičemž injekční podání léčiva nepřináší úlevu, může být lékařem rozhodnuto o operačním řešení. V tomto případě je odstraňována část vyhřezlého disku, aby se zmírnil tlak na sedací nerv. 

Během léčby na ischias se snažte, pokud možno, zůstat aktivními, neboť také pohyb může pomoci snížit zánět nervu a bolest. V rámci fyzioterapie vám fyzioterapeut může ukázat, jak jemně protáhnout tzv. hamstringy (svaly zadní strany stehen) a dolní část zad, a doporučit vhodné cvičení, které může pomoci stabilizovat postiženou oblast, a krátké procházky. 

Léčba ischiasu v EuroPainClinics začíná precizní diagnostikou bolesti zad při vstupním vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu všech příznaků. Lékař dále provádí sérii svalových testů – může vás např. požádat, abyste si zkusili dřepnout, prošli se po patách nebo na špičkách či zvedli nohu bez ohnutí v koleni. Tyto svalové testy pomohou určit, zda je podrážděn sedací nerv a zda je ischias správnou diagnózou.

V případě potřeby vás lékař může také požádat o doplnění vyšetření pomocí zobrazovacích metod, zejména MRI (magnetická rezonance), aby získal více informací o místě a příčině podrážděného sedacího nervu a bolesti zad. Precizní určení příčiny ischiasu může výrazně pomoci průběhu léčby.

Léčba v EuroPainClinics

Diagnostické výkony:

Miniinvazivní výkony:

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace