Sakroiliakální (SI) kloub

Trápí vás bolest vycházející z SI (sakroilikálního kloubu) neboli „esíčka“? Většinou se jedná o úpornou, tupou, obvykle jednostrannou bolest lokalizovanou v zadní části kloubu a ve střední části hýždí, která se může šířit do boků, třísel, zadní části stehna a někdy až pod koleno. Projevuje se v řadě situací – při sezení, v předklonu nebo např. při delším sezení, ve stoje, při chůzi do schodů, vystupování z auta, ale také v klidu. Účinné řešení mohou přinést šetrné metody intervenční léčby bolesti.

Léčba bolesti zad

Na našich specializovaných pracovištích EuroPainClinics poskytujeme miniinvazivní a endoskopické výkony, které vám mohou přinést účinnou úlevu od bolesti. O možnosti léčby se můžete kdykoliv informovat prostřednictvím bezplatné služby E-konzultace. Jedná se o on-line dotazník, na jehož základě probíhá předběžné lékařské posouzení vhodnosti léčby ještě před návštěvou ambulance, čímž výrazně šetříme váš čas i náklady a zrychlujeme stanovení léčebného plánu.

Zdravotní péče je hrazena pojišťovnami, aktuální přehled pro jednotlivá pracoviště naleznete na stránce Informace o zdravotních pojišťovnách

Jakou funkci mají SI klouby v těle

Sakroiliakální kloub neboli SI kloub, lidově „esíčko“, je kloub, který spojuje kost křížovou (os sacrum) a kost kyčelní (os ilium). Proto se také setkáváme s výrazem křížokyčelní skloubení. Oblast „kříže“ patří mezi místa kde se často vyskytují bolestivé stavy, protože je tato oblast vystavena značné zátěži během běžných aktivit.

Základní funkcí SI kloubů je tlumit nárazy mezi horní částí těla a pánví včetně dolních končetin. Přestože samotné pohyby kloubu jsou pouze malého rozsahu, mají zásadní význam pro naši chůzi, celkový pohyb a posturu (správný postoj a držení) těla.

V případě dysfunkce SI kloubu se mohou projevit bolesti dolní části zad, a velmi často i dolních končetin. Tyto symptomy se mohou někdy projevovat podobně jako vyzařující bolest do končetin způsobená výhřezem bederní ploténky. Zcela klíčová je proto precizní diagnostika příčiny bolesti.

Bolest vycházející z SI kloubů se statisticky týká 15 až 25 % bolestí dolní části zad.

Jaké jsou nejčastější projevy bolesti z SI kloubu

 • Bolest SI kloubu se projevuje ve spodních bedrech a hýždích. Je popisována obvykle jako tupá, úporná, a je pociťována většinou iniciálně (to znamená v počátcích obtíží) na jedné straně (v dalším průběhu pak často i oboustranně).
 • Bolest se může šířit do boků, hýždě, na boční stehno a typicky do třísel.
 • Typická je ztuhlost a snížení pohybu v dolní části zad, pánvi, bocích, někdy tříslech. Pacient má problém s chůzí, nemůže vystoupat do schodů nebo se předklonit. Může mít pocit, že se „podlomí či zlomí v pase“, což je způsobeno povolenou pánví. Při chůzi si zase člověk ulevuje tím, že přenáší tíhu na nepostiženou končetinu. To se projevuje jako kývavá chůze.
 • Ke zhoršení může dojít při, nebo po zátěži, typická jsou ale i ranní zhoršení, resp. zhoršení po delším odpočinku, a to ve formě ztuhlosti a bolesti, která se rozhýbáním zmírňuje.

Co je příčinou bolesti?

Většina bolestí SI kloubů je způsobena především funkční poruchou, na jejích vzniku se však může podílet celá řada dalších faktorů, mezi které zejména patří:

 • Zánět SI kloubu (jako součást skupiny zánětlivých revmatických onemocnění, tzv. spondylartritid)
 • Nesprávné pohybové stereotypy (dlouhodobé sezení, nedostatek pohybu, špatná technika chůze, běhu, sedu, jednostranné dlouhodobé přetěžování)
 • Přirozené degenerativní stárnutí kloubů (v důsledku stárnutí organismu dochází také k přirozeným degenerativním změnám páteře, kostí a kloubů včetně SI kloubu. Klesá stabilita kloubu, snižuje se pohyblivost)
 • Osteoartróza (bolestivé nezánětlivé onemocnění, kdy dochází ke změnám na chrupavce a omezení funkce kloubu, postihuje také SI kloub. Ke vzniku osteoartrózy přispívá celá řada rizikových faktorů včetně nadváhy)
 • Úrazy (pády, autonehody)
 • Nadměrné zatížení SI kloubu (aktivity, u kterých dochází k zatížení nebo přetížení kloubu, ať již sport, fyzická práce, zvedání těžkých břemen aj.)
 • Těhotenství, porod (v důsledku hormonálních změn v těle ženy dochází k povolení vazivové struktury v oblasti pánve, důležitou prevencí je pravidelná fyzická aktivita dle aktuálních možností maminky)
 • Některé typy operací (omezená pohyblivost kyčelních kloubů v důsledku artrózy, nebo po jejich náhradě, určité typy stabilizační operace páteře aj.)
 • Ortopedická onemocnění (v důsledku vyvíjení nerovnoměrného tlaku na jednu stranu pánve, např. při skolióze, rozdílu délky končetin aj.)

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopické výkony

Jak vám při bolesti z SI kloubu můžeme pomoci v EuroPainClinics

V EuroPainClinics jsme specialisté na intervenční léčbu bolesti, která zahrnuje široké portfolio miniinvazivních a endoskopických výkonů. Základem léčby je precizní intervenční diagnostika bolesti zad, jejímž cílem je najít zdroj (generátor) bolesti a metodu k jejímu účinnému ovlivnění. Po odběru anamnézy, klinickém vyšetření a zhodnocení nálezů zobrazovacích metod (u páteře ideálně magnetické rezonance) lékař určuje diagnózu, jejíž správnost ověřuje tzv. intervenčním testem.

Více informací o tom, jak léčba u nás probíhá včetně vstupního vyšetření, endoskopického výkonu, období rekonvalescence a další najdete v sekci Užitečné informace

Léčba

Diagnostické výkony:

Výkon již sám o sobě může vést k efektu dlouhodobější úlevy od bolesti.

Miniinvazivní výkony:

Endoskopické výkony:

Regenerativní medicína

Pro léčbu bolesti SI kloubu poskytujeme regenerativní léčbu autologní plazmou bohatou na destičky, což je metoda, která využívá schopnost krevních destiček a jiných působků získaných z vlastní krve pacienta navodit určité regenerativní změny v postižené tkáni. Tato léčba je na pracovištích EuroPainClinics aplikována výhradně pod precizní a bezpečnou RTG, nebo ultrazvukovou navigací, tak aby byla zaručena skutečně cílená aplikace na postižené místo, což je, spolu se správnou přípravou plazmy, hlavním předpokladem fungování této metody. Léčba je vhodná spíše pro mladší pacienty s méně pokročilými degenerativními změnami a vysokým podílem funkční složky.

Fyzioterapie

Fyzioterapie zahrnuje cviky zaměřené na korekci postavení SI kloubu, optimalizaci souhry svalových skupin pletence dolní končetiny, pánevního dna, dolních zad a břišní stěny, mobilizaci kyčelních kloubů a další. Vhodnou formu cvičení a aplikaci optimálních fyzioterapeutických metod navrhne fyzioterapeut na základě přesné diagnostiky, která umožní lokalizovat funkční poruchu kloubu. O možnosti využití fyzioterapie v EuroPainClinics Fyzio Brno a EuroPainClinics Fyzio Hradec Králové se informujte již při vstupním vyšetření u ošetřujícího lékaře či sestry. Objednat je možné také prostřednictvím bezplatné eFyzio-konzultace

Máte zájem o vstupní vyšetření na našich pracovištích? Využijte pohodlný systém E-konzultace!

Bolest zad zasahuje do všech stránek života – s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat! Pokud je příčina bolesti dostatečně brzy a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby znamená jednoznačně efektivnější a trvalejší výsledek. Umožňuje rychlejší zotavení při prvních vážnějších projevech a může vést k oddálení případného návratu potíží v pozdějším období. Odešlete vyplněný formulář E-konzultace a my vás budeme v co nejkratším čase telefonicky kontaktovat nazpět.

Bezplatná E-konzultace