Obecně se jedná o bolest u pacienta, u něhož se projevuje závažné poškození nervových struktur. Tato bolest se označuje jako neuropatická, a je také nejčastější indikací pro implantaci míšního neurostimulátoru.

Jak si to lze představit? Jestliže si nějakým způsobem poškodíme kloub nebo ploténku, probíhá hojicí fáze s bolestí, která je informativní – říká, že proces stále probíhá a že člověk ještě není vyléčen. Po skončení hojicí fáze by měl být člověk zdravý. Pokud se tak nestane a bolest pokračuje, poté je hodnocena její intenzita. Je-li tak silná, že ovlivňuje kvalitu života člověka natolik, že není schopen vykonávat běžné funkce v každodenním životě, ať již společenskou, pracovní nebo např. sexuální, či není schopen spánku, případně tyto funkce sám kvůli bolesti plnit nechce, pak se jedná o těžkou chronickou bolest. Velmi často je spojená s psychickými problémy a suicidálními tendencemi.

Neuromodulační léčba – neurostimulace SCS

Co znamená neuromodulační léčba?

Neuromodulační léčba patří k nejmodernějším léčebným přístupům při léčbě komplikované chronické bolesti a těžkých bolestivých stavů, kdy standardní léčba selhává, případně má vedlejší nežádoucí důsledky, nebo kdy všechny dostupné léčebné prostředky byly bez účinku vyčerpány. Jedná se o bezpečné, vratné a nedestruktivní metody s minimálními vedlejšími riziky. Pacientům přináší úlevu od bolesti, snížení potřeby užívání léků, zlepšení pohyblivosti, tj. mobility, jako zásadní pozitivní faktory zlepšení kvality jeho života.

Jaké řešení může být při těžké chronické bolesti poskytováno?

Metoda tzv. neurostimulace SCS (Spinal Cord Stimulation) je jednou z nejčastějších metod neuromodulační léčby. Princip léčby spočívá v implantaci tzv. míšního neurostimulátoru. Do epidurálního prostoru v blízkosti páteře jsou zavedeny elektrody. Elektrické impulzy vycházející z elektrod stimulují okolní nervy a regulují či blokují přenos “signálů” o bolesti z poškozených struktur do mozku.

Kdo je vhodným pacientem na zavedení neurostimulátoru a jak ho lze získat?

Ve své podstatě je to pacient se závažným typem bolesti, která je k této terapii vhodná, a pacient, který obecně dobře reaguje na léčbu. Existují však i další typy bolesti a indikace, kdy lze neurostimulátor využít, např. u refrakterní anginy pectoris, která je vůči veškeré léčbě odolná. I těžce depresivní pacient může být kandidátem na neurostimulátor. 

Nelze proto uvést jednoznačné schéma, kdo je či není vhodným kandidátem. Je důležité, aby byl sám pacient k léčbě motivovaný a splňoval řadu klinických podmínek. 

Především je třeba si uvědomit, že neurostimulace je paliativní výkon, to znamená výkon určený ke zmenšení obtíží pacienta. Neurostimulátor působí jako, obrazně řečeno, „rušička“ bolesti a cílem terapie je, aby se pacient mohl vrátit k běžným denním činnostem. Jde o zlepšení kvality života pacienta včetně jeho základní radosti a spokojenosti z toho, že dokáže v normálním životě „fungovat“.

O doporučení pacienta na implantaci neurostimulátoru rozhoduje komise na základě psychologického, psychiatrického, algeziologického a neurologického vyšetření.

Zdravotní stavy k indikaci SCS

Pro které zdravotní indikace je léčba pomocí míšní stimulace SCS vhodná?

  • Neurostimulace SCS je vhodná při zvládání chronické, na jiné druhy léčby nereagující bolesti trupu a/nebo končetin, včetně jednostranné nebo oboustranné bolesti související s následujícími diagnózami:
  • syndrom přetrvávající bolesti zad po operaci páteře (FBSS),
  • komplexní regionální bolestivý syndrom typu I a II (KRBS I a II),
  • chronický radikulární (kořenový) syndrom nebo radikulopatie,
  • komplikovaná ischemická bolest (angina pectoris, ischemie dolních končetin),
  • periferní neuropatie (např. diabetická polyneuropatie),
  • komplikovaná viscerální bolest.

Které příznaky mohou být určující pro indikaci SCS stimulace?

  • Pacient prodělal minimálně jednu operaci zad s důsledkem FBSS.
  • V některé z končetin (horní či dolní) je pociťována více než 80% bolest z celkové míry bolesti.
  • Bolest nepřetrvává více než 2 roky.
  • Vyšetření magnetickou rezonancí neprokazují potřebu opětovné operace (tzv. reoperace).

Jak probíhá implantace SCS neurostimulátoru

Čtěte více o léčbě v EuroPainClinics

Intervenční diagnostika

Intervenční diagnostika

Nalezení hlavního zdroje vaší bolesti zad je důležitá pro výběr optimální metody k jeho ošetření a předpokladem úspěšné léčby.

Celý článek

Intervenční léčba

Intervenční léčba bolesti

Miniinvazivní a endoskopické výkony poskytované na pracovištích EuroPainClinics při léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším postupům v rámci oboru intervenční léčby bolesti (tzv. intervenční algeziologie).

Celý článek

Výhody léčby bolesti

Výhody léčby

Svěřit svoji léčbu bolesti zad do rukou nejlepšího specialisty je pro každého pacienta největším přáním; stejně tak je důležité i očekávání co nejefektivnějšího výsledku léčby. Využijte výhody miniinvazivních a endoskopických výkonů!

Celý článek

Prevence bolesti zad

Prevence bolesti zad

Mít silná a zdravá záda je přáním každého, a proto je na místě myslet na to, jak preventivně rozvoji onemocnění páteře předcházet. Významnou roli hraje vlastní aktivita při udržování životního stylu nebo při jeho změně.

Celý článek

Naši
specialisté

Vaše léčba je v rukou týmu špičkových specialistů, kteří disponují mnohaletou klinickou praxí, rozsáhlými zahraničními zkušenostmi, a kteří jsou jako jediní v České republice držiteli mezinárodní lékařské certifikace FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) > udělované světovou organizací World Institut od Pain.

Prestižní certifikace FIPP